وزن درب فلزی

وزن درب های فلزی

وزن درب فلزی مدرن به نسبت سایر درب ها بسیار مناسب تر است. بع صورت خلاصه اینده متعلق به درب های مدرن و درب های لوکس تعلق دارد . درب های میان رده هیج گونه جایگاهی نخواهند داشت.

شما در زمان خرید درب به چه نکاتی دقت میکنید.

1- شکل و طرح درب

2- قیمت تمام شده درب

3- امنیت و وزن درب

4-هر درب می تواند به دلایل زیادی مانند نوع، ابعاد و هسته اصلی درب، متفاوت باشد. هسته ی استاندارد یک درب در میان کاربردهای مختلف، تقریباً یکسان و سبک وزن است. علت وزن کم هسته ی درب، به ساختار لانه زنبوری آن بر می گردد. دریک درب سنگین، وزن آن کاملاً به چشم می آید و در هنگام بستن آن به تلاش زیادی نیاز است. در عین حال این وزن بالا مزایایی دارد. به طور مثال سروصدای کمی از آن به داخل خانه انتقال می یابد.با این مقدمه، در ادامه به این پرداخته می شود که هنگام خرید یک درب فلزی، چه مواردی بر وزن آن تأثیر گذار است.

موارد تاثیرگذار بر وزن درب های فلزی

همانطور که مشخص است اولین فاکتوری که در هنگام محاسبه ی وزن یک درب به ذهن می رسد، نوع طراحی آن است. در طراحی اولین نکته ای که لحاظ می شود، عرض یا دهانه ای است که درب به جای آن قرار می گیرد. بسته به دهانه ی درب، می توان درب یک یا چند لنگه استفاده کرد. از آنجا که معمولاً هر لنگه از قوطی های فلزی کنار هم جوش خورده و یک هسته ی مرکزی، عموماً ورق لانه زنبوری، و دیگر تزیینات تشکیل شده است، هنگامیکه از چند لنگه به جای یک لنگه استفاده می شود، به خودی خود وزن به طور مضاعفی افزایش می یابد. علت این امر وزن بیشتری است که قوطی های دور یک لنگه دارند. بنابراین دهانه ی بزرگتر به معنای اضافه وزن بیشتری است. دیگر نکته ای که در طراحی درب لحاظ می شود ارتفاع است که معمولاً برای درب های ورودی پارکینگ بلندتر است.

در طراحی درب های شهری معمولاً از نمادهای زیبایی و طرح های متفاوتی استفاده می شود تا آن را از یک درب ساده به هویتی برای آن ساختمان تبدیل کند. به همین دلیل عملیات های ویژه ای که در ساخت درب ها با طراحی خاص لحاظ می شود می تواند تا حدی زیاد بر وزن و به تبع آن قیمت اثرگذار باشد.

احتمالاً اگر از مردم در مورد کارکرد اصلی درب ها سوال شود، اکثر آنها به بحث امنیتی و حفاظتی اشاره می کنند. پس این فاکتور در طراحی حتماً بررسی می شود. انتخاب نوعی درب که بتواند محیط داخل را از بیرون کاملاً جدا کرده و امنیت را حفظ کند، مسأله ایست اساسی که ممکن است نیاز به وزنی بیشتر باشد. در گذشته قسمت میانی درب ها از یک ورق ساده استفاده می شد، اما به مرور زمان و تغییر نیازهای امنیتی باعث شد که همان ورق ساده به روش های مختلفی تقویت شده تا هدف گفته شده یعنی امنیت لحاظ شود.

شایان ذکر است که در مورد طراحی های قدیمی مورد اشاره این ایراد داشت که یک ورق ساده ی سرتاسری دچار اعوجاج یا دیگر انواع تغییر شکل می شدند که هم به لحاظ زیبایی شناختی و هم امنیتی موردی غیر قابل چشم پوشی بود. بنابراین نوع طراحی ها در گذر زمان تغییر کرد. علاوه بر این، بحث های امنیتی در قسمت های دیگری از درب، مانند قسمت قفل، خود را نشان می دهد.

دیگر نکته ای که در طراحی نوین درب اثر گذار است، بحث توسعه ی محصول است. درب های نوین سیستم های مکانیکی مختلفی بر آن سوار می شود که وزن درب روی آنها مؤثر است. به عنوان نمونه می توان به جک های پنوماتیک یا هیدرولیکی اشاره کرد که پشت درب های ماشین رو نصب می شود و باز و بسته کردن درب را به صورت اتوماتیک انجام می دهند. انتخاب این جک ها بر اساس تعداد لنگه و وزن در و میزان تردد از درب انجام می شود. پس بنابراین وزن درب بر اینگونه اجزای اضافی بر درب نیز مؤثر است.

علاوه بر این وزن بر قیمت تمام شده تأثیر گذار است. همانطور که مشخص است، هنگام خرید یک جنس (در اینجا درب فلزی) قیمت آن به دو عامل جنس و مزد بستگی دارد. به طور مثال هنگام مراجعه به آهنگری جهت ساخت یک درب فلزی ابتدا قیمت مواد آن به طور جداگانه اعلام می شود و سپس قیمت مزد کار به آن اضافه می شود. در اکثر مواقع، وزن خود فاکتوری است که بر قیمت دستمزد اثرگذار است. به طور مثال برای دو درب کاملاً ساده ی فلزی که صرفا از چارچوب و یک ورق تشکیل شده است، وزن فلز می تواند حجم جوشکاری و کاری که در مقایسه با هم انجام می شود را نشان داده و میزان دستمزد را مشخص کند.

تاثیر قیمت بر وزن درب های فلزی

علاوه بر این قیمت یک درب فلزی لزوماً به قیمت مواد مورد استفاده تعلق نمی گیرد. گاهی آهنگران در محاسبه ی وزن مواد مورد استفاده، وزن قطعه ی استاندارد را لحاظ می کنند. به طور مثال، آنها وزن شاخه قوطی استاندارد را در نظر می گیرند. یک شاخه ی استاندارد برای سطح مقطع مشخص، طول های متفاوتی دارد (مانند 6 متر). اگر در ساخت درب سفارشی شما کمتر از طول شاخه مورد نظر استفاده شود، همچنان تولیدکنندگان طول استاندارد را در نظر می گیرند. این قضیه برای صفحات ورقی و دیگر قطعات مورد استفاده نیز می تواند صادق باشد.

بنابراین توجه شود که نحوه ی طراحی درب می تواند نه تنها بر وزن اسمی، بلکه بر وزن محاسباتی در هنگام خرید و همچنین میزان دستمزد اثرگذار باشد

اینده به درب های لوکس و مدرن تعلق دارد

درب فلزی مدرن گروه تولیدی ثامن درب

دیدگاهتان را بنویسید